Na przykład woda może znajdować się w pustych przestrzeniach i przegrodach lub pod betonową podłogą z plastikowymi membranami – wtedy konieczna jest iniekcja krystaliczna. Tego typu uszkodzenia spowodowane wilgocią mogą być bardzo trudne do wykorzenienia i wysuszenia. Suszenie wtryskowe jest często najlepszym sposobem zapewnienia, że projekt renowacji szkód spowodowanych przez wodę dotrze do całej wilgoci uwięzionej w budynku. Te systemy suszenia wtryskowego takiego jak uniekcja krystaliczna można stosować w połączeniu z innymi systemami suszenia, takimi jak osuszacze chłodnicze, osuszacze adsorpcyjne lub suszarki wykorzystujące ciepło, dzięki czemu budynek jest całkowicie suchy przed poważnym rozpoczęciem renowacji. Często kombinacja tych systemów suszenia działa najlepiej, aby zapewnić całkowite usunięcie wody.
Systemy suszenia wtryskowego a iniekcja krystaliczna:
Systemy suszenia wtryskowego działają poprzez dostarczanie ciepłego, suchego powietrza pod ciśnieniem przez otwory wywiercone w materiale budowlanym. Następnie przez te otwory dostępowe wprowadza się serię węży do ściany lub podłogi wnęki, a woda jest wypychana na zewnątrz w wyniku połączonego działania powietrza pod ciśnieniem i ciepła, gdy powietrze jest ciepłe i suche.
Przesuwana warstwa wody od iniekcji krystalicznej musi mieć dokąd odpłynąć, gdy zastosowane ciśnienie pokona opór wody stawiany przed wypieraniem. Należy wykonać otwory, aby wyciekająca woda i wilgoć mogły do nich wpłynąć, a następnie zostać usunięte.