Marmur był używany głównie do nagrobków i pomników sprzed lat dwudziestych. Jego twardość jest oceniana między 4 a 7. Jest to w zasadzie rekrystalizowana forma wapienia. Niektórzy woleli marmur, ponieważ wytrzymał elementy nieco lepiej niż wapień i piaskowiec, ale nadal był dość łatwy do rzeźbienia. Piękny wzór żyłkowy był również świetnym rysunkiem. Niestety elementy środowiska wpływają również na marmur, w wyniku czego wiele cmentarzy nie zezwala już na marmurowe nagrobki na zewnętrzne znaczniki. Najtrudniejszym z naturalnych kamieni zabytków, które zobaczysz na cmentarzu, jest granit, który jest nadal powszechnie używany. Granit na nagrobki ma twardość między 7 a 9 i może wytrzymać nieco więcej czyszczenia niż inne rodzaje kamienia naturalnego; jednak nadal musi to być bardzo delikatne czyszczenie. Większość współczesnych kamieni wykonanych z granitu. Pamiętaj, że nie tylko sam kamień na nagrobki musimy zachować, ale także to, co jest wyryte na kamieniu. W końcu w ten sposób wszyscy będziemy wiedzieć, kto spoczywa poniżej.
Narzędzia do czyszczenia nagrobka:
Przed wyruszeniem na cmentarz koniecznie zabierz ze sobą podstawowe zapasy. Materiały te obejmują:
– Dzbanki wody destylowanej (lub wąż ogrodowy, jeśli dostęp do wody jest dostępny)
– Butelka z rozpylaczem / opryskiwacz ogrodowy (nowy, nigdy nie stosowany do żadnych chemikaliów)
– Szczotka z naturalnego włosia lub szczotka nylonowa, o różnych rozmiarach i sztywności
– Mocna szczoteczka do zębów
– Gąbki Craft Sticks (do delikatnego usuwania porostów) Najpierw sprawdź lokalne przepisy!
Przed rozpoczęciem pracy na nagrobku, który nie jest bezpośrednim członkiem rodziny, należy sprawdzić przepisy lokalne i stanowe. W niektórych obszarach nielegalne może być robienie czegokolwiek na nagrobku, który nie jest członkiem najbliższej rodziny. Przed czyszczeniem nagrobka należy zachować ostrożność Zanim spróbujesz wyczyścić nagrobek, musisz najpierw sprawdzić jego stan. Jeśli istnieją dowody na którekolwiek z poniższych okoliczności, nie kontynuuj czyszczenia.
Wszelkie problemy ze stabilnością jaką mogą mieć nagrobki: – Kamień lub napis mają ślady łuszczenia się lub odpadania części kamienia
– Pęknięcia w dowolnym miejscu na kamieniu Jeśli coś choćby nieznacznie sugeruje, że nagrobek jest kruchy lub nawet lekko wrażliwy
– Delikatne stukanie w kamień lub podstawę powoduje wydawanie pustych dźwięków
– Drewniany nagrobek
Jeśli stan kamienia na nagrobki wydaje się być w porządku, pamiętaj o następujących podstawowych wskazówkach, gdy zaczynasz czyścić nagrobek. Należy zauważyć, że jeśli jedynym powodem do czyszczenia kamienia jest usunięcie porostów, glonów itp., nie jest to konieczne, ponieważ może wyrządzić więcej szkody kamieniu niż pożytkowi.
